Kiwanis Club of Alameda

Chili Cook-Off Winners

15th Annual event - 2014

JUDGES CHOICE

PEOPLES' CHOICE

1st Place Beany Beauties

Kerry Alan

Jennifer Vazquez

Elisabeth Gregor

1st Place 1400 Bar & Grill

Yanni Placourakis

Phil Taddei

Helen Placourakis

2nd Place eon Technologies

Robert Cullmann

Kay Quine

2nd Place High Street Station Cafe

Mark Sorensen

Tom Squire

3rd Place Realtor-ific

Josefina Jumsay

Betty Dittmer

Pat Colburn

3rd Place Kane & Associates

Dave Nelson

Wendy Sanda

John Bergman

 

14th Annual event - 2013

JUDGES CHOICE

PEOPLES' CHOICE

1st Place Alameda Firefighters

 

1st Place Ala Costa
2nd Place Will Brothers' Chili Pepper Company 2nd Place High Street Station Cafe

 

3rd Place Ala Costa 3rd Place eon Technologies

 

13th Annual event - 2012

JUDGES CHOICE

PEOPLES' CHOICE

1st Place Team LilliWorks

Michaele Monaghan

Rand Wrobel

Miranda Wrobel

1st Place High Street Station

Susan Timney

Chef Doug

2nd Place Scoop's Aloha Chili

Art Huie

Atkins Lee

2nd Place Team 1400

Yanni Placourakis

Mike Cooper

Phil Taddei

3rd Place Alameda Firefighters

Dom Weaver

Jeff Delbono

Chris Marks

3rd Place Will Brothers' Chili Pepper Company

Stephen Will

Thomas Will

Loren Will

 

12th Annual event - 2011

JUDGES CHOICE

PEOPLES' CHOICE

1st Place APC Atomic Poppin' Chili (Alameda Point Collaborative)

Justine Turner
Roslyn Turner
Jotice Wallace

1st Place Will Brothers' Chili Pepper Company

Stephen Will

Thomas Will

Loren Will

2nd Place Cardinal Point Quayside Chili

Doug Leeman

Mark Sorensen

2nd Place AEF BS Chili (Alameda Education Foundation)

Bill Sonneman

MJ Brandenberger

Vicki Sedlack

3rd Place Will Brothers' Chili Pepper Company

Stephen Will

Thomas Will

Loren Will

3rd Place Alameda Business Network

Chuck DiGuida

Luis Gomez

Esther Webber

 

11th Annual event - 2010

JUDGES CHOICE

PEOPLES' CHOICE

1st Place Rotary Club of Alameda

Harry Hartman

Terri Hartman

Chuck Carlise

1st Place AEF BS2 Chili (Alameda Education Foundation)

Christine Strena

Vicki Sedlack

Nora Toy-Desmond

2nd Place Alameda Firefighters

Dominic Weaver

Chris Marks

Jeff DelBono

2nd Place Cardinal Point Quayside Chili

Doug Leeman

Mark Sorensen

 

3rd Place US Census

Karen Fong

Jessica Palacios

Rich Kirk

3rd Place Rotary Club of Alameda

Harry Hartman

Terri Hartman

Athena Burns

 

10th Annual Event - 2009

JUDGES CHOICE

PEOPLES' CHOICE

1st Place AEF BS2 Chili (Alameda Education Foundation)

Bill Sonneman

Bill Schaff

1st Place AEF BS2 Chili (Alameda Education Foundation)

Bill Sonneman

Bill Schaff

2nd Place Alameda Food Bank

Jennifer Wheeler

Billy Joe Wheeler

2nd Place Girls Power (Girls Inc)

Arlette Walls

Karen Kenney

Nancy Heastings

3rd Place Alameda Firefighters

Dave Roberts

Don Pemberton

Armando Baldizan

3rd Place Alameda Firefighters

Dave Roberts

Don Pemberton

Armando Baldizan

 

9th Annual event - 2008

JUDGES CHOICE

PEOPLES' CHOICE

1st Place Rotary Club of Alameda

Harry Hartman

Terri Hartman

Athena Burns

1st Place Girls Inc. of the Island City

Karen Kenney

Arlette Walls

Nancy Heastings

2nd Place Girls Inc. of the Island City

Karen Kenney

Arlette Walls

Nancy Heastings

2nd Place Rotary Club of Alameda

Harry Hartman

Terri Hartman

Athena Burns

3rd Place La Leche League of Alameda

Patty Jacobs

3rd Place Griot

David Bryant

Stephanie Bryant 

Alessandra & Kaila

 

8th Annual Event - 2007

JUDGES CHOICE

PEOPLES' CHOICE

1st Place Girls, Inc.

Dawn Wade

Kate Rezucha

Karen Kenney

1st Place Girls, Inc.

Dawn Wade

Kate Rezucha

Karen Kenney

2nd Place Alameda Firefighters

Domenick Weaver

Chris Marks

Jeff DelBono

2nd Place Alameda Firefighters

Domenick Weaver

Chris Marks

Jeff DelBono

3rd Place Alameda Family Services

John Small

Pam Stewart

Irene Kudarauskas

3rd Place Cheech's Revenge

Charles Carlise

Dave Robles

Brian Miller

 

7th Annual event - 2006

JUDGES CHOICE

PEOPLES' CHOICE

1st Place Alameda Firefighters Association 

Domenick Weaver

1st Place Girls Inc. of the Island City

Karen Kenney

Melissa Marsh

Dawn Wade

2nd Place Fire in the Hole

Kristy Perkins

Lisa Anderson

2nd Place Fire in the Hole

Kristy Perkins

Lisa Anderson

3rd Place Cheech's Revenge

Charles Carlise

Brian Miller

3rd Place Alameda Firefighters Association

Domenick Weaver

 

6th Annual event - 2005

JUDGES CHOICE

PEOPLES' CHOICE

1st Place Fire in the Hole

Kristy Perkins

Kendra Holloway

Lisa Anderson

1st Place Fire in the Hole

Kristy Perkins

Kendra Holloway

Lisa Anderson

2nd Place La Leche League of Alameda

Patty Jacobs

Virginia Thompson

Cheri Galan

 

Girls Inc. of the Island City

Melissa Marsh

Juelle-Ann Boyer

Shannon Hobbs

2nd Place

Girls Inc. of the Island City

Melissa Marsh

Juelle-Ann Boyer

Shannon Hobbs

3rd Place Spring Harvest Wild Boar Chili

Guy Gatewood

3rd Place Rock On

Margy Kirwin

Dave Kirwin

 

5th Annual event - 2004 

JUDGES CHOICE

PEOPLES' CHOICE

1st Place Chili Wenches

Terry Landaeta

Kayce Landaeta

Josh Lipps

1st Place Hartman's Hometown Chili

Harry Hartman

Terri Hartman

Karen Beato

2nd Place Gringo Gourmets

Steve Spellman

Suzanne Christensen

Gayle Ewy-Grimm

2nd Place Chili Wenches

Terry Landaeta

Kayce Landaeta

Josh Lipps

3rd Place Hartman's Hometown Chili

Harry Hartman

Terri Hartman

Karen Beato

3rd Place Girls Inc. of the Island City

Susan Adams

Gary Adams

Cheryl Williams

 

4th Annual event - 2002

1st Place Chili Wenches
2nd Place Vince’s Red Flag Chili
3rd Place Chili Chicks